В даний час вибір стоматологічних наконечників настільки великий, що відкривши прайс-лист або каталог практично будь-якої компанії, лікар часто втрачається у виборі. На сторінках каталогів тільки одного виробника можна зустріти жодну сотню наконечників, з яких відсотків 80 фактично або не завозяться , або не користуються попитом у широкого кола стоматологівВибір величезний, проте вибирати наконечник треба обережно і бажано відомих фірм-виробників, що добре зарекомендували себе Давайте спробуємо розібратися.

1Види стоматологічних наконечників

Тут все просто Перш за все необхідно зрозуміти: потрібен Вам турбінний наконечник, обертання якого відбувається за рахунок тиску стисненого повітря установки на роторну групу наконечника, або механічний наконечник, де джерелом моменту, що крутить, виступає стоматологічний мікромотор (повітряний або електричний) Механічні в свою чергу поділяються на: кутові наконечники, прямі наконечники, хірургічні наконечники, а також наконечники серій Endo, Endo NiTi і т.п (для використання в ендодонтії) Проте користуватися наконечниками endo все ж таки варто вкрай обережно через відсутність у них контролю величини крутного моменту і реверсу у разі заклинювання інструменту.

2Турбінний стоматологічний наконечник.

Для того, щоб купити турбінний стоматологічний наконечник, що відповідає Вашим потребам, Вам треба визначитися з рядом питань. діляться на два типи: двоканальні (роз'єм Borden) і чотириканальні (Ritter Midwest або просто Мідвест) Двоканальні шланги вже досить давно застаріли і зараз практично не використовуються, проте досі зустрічаються на установках зі стажем Турбінний наконечник у свою чергу може безпосередньо накручуватися на шланг або під'єднуватися через швидкознімний перехідник У другому випадку на шланг прикручується перехідник, який очищають і стерилізують рідше, а на нього легким рухом «прищеплюється» сам наконечник, проте в цьому випадку виникає необхідність придбання швидкознімного перехідника. ечників середнього та елітного класів виробляються тільки під швидкознімні з'єднання

Друге, з чим необхідно визначитися - розмір робочої головки Тут існує три загальноприйняті стандарти: маленька (Mini) - в основному це наконечники для дитячого прийому, середня (вона ж стандартна, std) - найпоширеніша для змішаного прийому, і велика (Midi) )- в основному для ортопедії Фактичний розмір можна знайти в технічних характеристиках конкретного турбінного наконечника Відповідно чим більше розмір, тим вище потужність наконечника, чим менше - тим вища зручність його використання.

Третій момент: наконечник зі світлом чи без світла? Ціна на турбінний наконечник з підсвічуванням істотно вище, проте вже немає необхідності описувати всі переваги роботи при хорошому «денному» освітленні, ніж практично наосліп у темряві. чотириканальний з фіброоптикою Дана система вже передбачена на сучасних установках, або комплектується додатково за бажанням клієнта Якщо ж системи фіброоптики на установці немає - не біда, в 2010 році вперше з'явився і зараз набирає популярність турбінний наконечник W&H під різні з'єднання і з різними розмірами робочих головок Наконечники повністю автономні, тобто будова генератора виробляє при роботі електрику, необхідну для живлення світлодіода Основні переваги: ​​встановлювати систему фіброоптики в установку і купувати відповідну щий наконечник дорожче, довше і важче, ніж просто скористатися турбінним наконечником W&H з генераторомПлюс якщо Ви працюєте в різних місцях і плануєте купити стоматологічний турбінний наконечник особисто собі, то на якій би установці Ви не працювали, у Вас завжди під рукою наконечник зі світлом Залежно від наявності фіброоптики в установці.

Що стосується системи затиску бору, то швидше Ви зустрінете кнопковий стоматологічний турбінний наконечник, ніж із клямкою.

Система охолодження (спрей) присутня у всіх турбінах через велику швидкість обертання (300-450 тисоборотів в хвилину) Відрізняється система охолодження кількістю форсунок, що охолоджують бор У недорогих стандартних турбінах в основному використовується одноточковий спрей, рідше триточковий зі світлом використовують три-п'яти точковий спрей, що дозволяє більш ефективно охолоджувати бір, а також охолоджувати та промивати робоче поле з усіх боків під час роботи.

Відносно недавно на ринку з'явилися турбінні наконечники з керамічним підшипником, який замінив у свою чергу стандартний металевий. т.п Тому тут вибір залишається за Вами, але варто враховувати, що при хорошому догляді згідно з інструкцією виробника хороший наконечник з будь-яким типом підшипників прослужить досить довго.

 

Отже, Ви готові зробити вибір! Визначивши для себе основні параметри: 1) Роз'єм2) Розмір робочої головки3) Наявність оптики (з огляду на наявність оптики на установці)4) Керамічний або металевий підшипник, Ви легко виберіть необхідну турбіну в нашому каталозі за описами моделей, або повідомте свої побажання нам, ми підберемо Оптимальний для Вас варіант.

3Прямий і кутовий стоматологічний наконечник.

Для вибору механічного наконечника Вам немає необхідності визначатися з роз'ємом, тому що посадкове гніздо наконечника на мікромотор стандартизовано за ISO 9001. і «електричні»Основні параметри наконечника та мікромотора повинні збігатися для повноцінного функціонування всіх опцій одного та іншогоДавайте розбиратися.

По-перше, система охолодження Існує три варіанти: без охолодження, із зовнішнім охолодженням, з внутрішнім охолодженням Варіант «без охолодження» використовується тільки з повітряними моторами (швидкість їх обертання не перевищує 20.000 об/хв) Бор і область, що препарується в даному випадку ризик перегріву бору та емалі, або дентинуВаріант «зовнішнє охолодження» використовується останнім часом дуже рідко і швидше як перехідна ланка в системі охолодження повітряних мікро моторів до внутрішнього охолодження«Внутрішнє охолодження» використовується на всіх сучасних повітряних моторах (швидкість обертання0 ) та на електричних мікромоторах (швидкість обертання до 40.000 об/хв) У будь-якому випадку система охолодження мотора та наконечника кутового або прямого повинна співпадати.

По-друге, стоматологічний кутовий (прямий) наконечник зі світлом чи без? Знову дивимося на двигун: з оптикою чи без? Вибираємо такий же! Правда, як і у випадку з турбінами, тут існує кутовий наконечник W&H з вбудованим генератором і світлодіодом. Серію цих наконечників можна використовувати на будь-якому мікромоторі з внутрішнім охолодженням незалежно від наявності у нього системи освітлення

Третій момент Прямі наконечники випускають з передатним ставленням 1:1 (частота обертання двигуна збігається з частотою обертання бору) А ось наконечник кутовий стоматологічний поділяють на: понижуючий (зелена смуга, швидкість обертання бору в “N” разів менша за швидкість обертання мотора, але вище крутний момент, наприклад 2:1, 4:1, 6:1 і т.д.), наконечник 1:1 (синя смуга), що підвищує (червона смуга, швидкість обертання бору в "N" разів вище швидкості обертання мотора, наприклад 1:5, 1:4.5) Варто відзначити, що наконечник кутовий підвищує випускають тільки з системою внутрішнього спрею ( охолодження) через високу швидкість обертання на виході (до 200.000 об/хв, при використанні елмотора) Купити підвищує кутовий наконечник можна тільки під бори для турбінного наконечника діаметром 1.6 мм.

Окремим підрозділом прямих та кутових наконечників є наконечники хірургічні, їх ми опишемо в окремій статті у відповідному розділі.

Отже, для вибору Вам необхідно визначити три основні моменти: 1) Систему охолодження2) Наявність оптики3) Передатне відношенняУ випадку, якщо у Вас немає стоматологічного мікромотора та потрібно придбати комплект наконечника разом з мотором, то відповідно перші два пункти (система охолодження та наявність оптики) повинні обов'язково збігатися (крім випадку використання наконечника з вбудованим генератором, тоді на моторі може оптики і не бути) Виникли труднощі? Дзвоніть чи пишіть нам, з радістю Вам допоможемо!

І на закінчення хотілося б нагадати: всі наконечники і мікромотори- це одні з перших помічників стоматолога, і вони як і будь-яка техніка вимагають до себе дбайливого відношення і правильного догляду. Використовуйте тільки масло, рекомендоване виробником, т.к. проміжки між чищенням та мастилом Не залишайте їх на ніч або більш тривалий термін у встановленні головкою вгору, щоб масло не стікало, і підшипник не висихав… і т.д. Витратьте кілька хвилин на вивчення інструкції по роботі та догляду за Вашим типом наконечника, і він прослужить Вам довгі роки.