Ефективна робота сучасного стоматологічного обладнання багато в чому визначається технічними параметрами компресора, що застосовуєтьсяВитрати на придбання та встановлення компресора чималі, тому вибір - серйозна справа.
Як правильно визначити потребу в стиснутому повітрі?
Необхідно якомога точніше підрахувати кількість споживачів стисненого повітря у своїй клініці, визначити їх робочі параметри (витрати та тиск повітря) та передбачуваний режим роботи.
При виборі компресора, перш за все, потрібно визначитися з його технічними характеристиками, потім вибрати клас компресора та його принцип дії.
Правильний вибір має на увазі вдале співвідношення максимального робочого тиску, об'ємну продуктивність та об'єм ресивераЯкщо помилитися з будь-яким з цих параметрів, то компресор може вийти з ладу раніше часу або буде неефективно використовуватися.
Стоматологічні компресори поділяються на два основні класи: професійні та напівпрофесійні Клас визначає ресурс та допустимий режим роботи.
За принципом дії стоматологічні компресори можна розділити на такі групи: поршневі, мембранні, відцентрові та гвинтові.
Принцип дії визначає його вартість, масу, ККД, трудомісткість обслуговування та термін служби.
Компресори поршневого типу надійні, відрізняються стабільними параметрами роботи і задовільною якістю повітря, що поставляєтьсяВони найбільш часто застосовуються для невеликої кількості стоматологічних установок.
Компресори мембранного типу постачають повітря більш високої якості, але мають нижчі характеристики по створюваному тиску і витраті повітря. Вони застосовуються в деяких портативних установках, при цьому вони вбудовані в конструкцію.
Компресори гвинтового типу здатні створювати високий тиск при великій витраті повітря. Застосовуються вони для централізованого забезпечення стоматологічних клінік.
Центробіжні - мають найбільше застосування в системах вакуумного відсмоктування та пилососах.
За типом дії компресори бувають маслозаповнені та безмасляні.
Маслозаповнені компресори характеризуються меншим шумом, більш надійні, але в повітря, що постачається, потрапляє деяка кількість масла.
Безмасляні характеризуються великим шумом під час роботи та швидким зносом деяких деталей через відсутність мастила на робочих елементах.
Іноді під виглядом джерела безмасляного повітря пропонуються компресори, що впорскують масло в камеру стиснення, обладнані системою фільтрів і дають на виході "технічно безмасляне повітря" Ця назва може ввести в оману і спотворити поняття "безмасляне повітря", так як система фільтрів принципово не може гарантувати отримання ябсолютно вільного від масла повітря. температури стисненого повітря Не можна забувати і про "людський фактор" - йдеться про контроль та своєчасну заміну змінного картриджа у фільтрі.
Маслозаповнені компресори мають відносно низьку вартість, проте всілякі системи очищення, сепаратори, фільтри створюють додатковий опір і як наслідок, збільшується витрата електроенергії. можуть відкладатися нерозчинні опади продуктів масла, що розклалося.
Робочий тиск та об'ємна продуктивність.
Необхідно мати на увазі, що робочий тиск на виході може зменшуватися на 2 бари через втрати в трубопроводах, арматурі та фільтрахПродуктивність компресора зазвичай вказується в літрах за хвилину. треба враховувати, що та сама маса повітря може займати різний обсяг залежно від тиску, оскільки повітря стискається Тиск і обсяг, як відомо, перебувають у зворотній залежності, це означає, що зі зростанням тиску, в ресивері, на виході його об'ємна продуктивність зменшується.
Продуктивність компресора визначають по входу або виходуВітчизняний ГОСТ на поршневі компресори в технічних характеристиках вказує дані по виходу, а зарубіжні стандарти наводять дані по входуТому рекомендується завжди цікавитися, що саме мається на увазі.
Наступним важливим параметром при виборі компресора є обсяг ресивера.
Цей параметр пов'язаний як з продуктивністю компресора, так і з характером споживання повітря У середньому обсяг ресивера вважається обраним правильно, якщо компресор здатний його наповнити за 3-4 хвилини Для практичної оцінки необхідної ємності можна виходити з правила, що оптимальним є об'єм ресивера 1 літр на кожні 2-4 хвилини продуктивності компресора.
При покупці компресора слід ще звернути увагу, чи має ресивер внутрішнє покриття багатошарової емаллю, яка зменшує ймовірність мікробного розмноження та виключає корозію внутрішньої поверхні.
І останнім з основних параметрів при виборі стоматологічного компресора є ресурс його роботи, тобто довговічність Абсолютно точної та об'єктивної відповіді на це питання не існує, тому треба керуватися не тільки інформацією виробника, а й думкою Ваших колег, які мають досвід роботи